Ta sticklingar av rosor
Följ med och se när jag tar sticklingar av rosor. Rosor rotar sig lätt och kan ge många nya plantor från sticklingar.

Mina krukor med sommarens första rosensticklingar är klara.
I år har jag ett rosenprojekt i min trädgård. Och jag tycker det är så kul! Jag har varit rent usel på att odla nästan alla rosor jag fixat. De flesta verkar ändå ha överlevt (men med nöd och näppe) och ska nu få nytt liv i en ny del av trädgården där de förhoppningsvis ska vårdas bättre. Uppdateringar kommer.
Till skillnad från att vara usel på att ta hand om befintliga plantor är jag däremot en fena på att föröka rosor med sticklingar. Det är lätt och väldigt roligt. Flera av plantorna jag har i min trädgård kommer från sticklingar som jag samlat på mig från besök hos vänner. En gång förökade jag också en ros jag fått i en bukett, men den har jag inte längre kvar.
Tips: Köp tulpaner och andra blommande lökar i Skillnadens webbutik!
Flera av er har frågat om tips för att ta sticklingar av rosor, så här kommer en liten guide. Hoppas du har glädje av den.
Rosen jag förökar i inlägget har jag dessvärre inget namn på. Det är en hög klätterros (?) som min mamma fått av min syster. Blommorna är vita, med svag ljuvlig doft, och helt fantastiska i buketter. Det är därför jag vill föröka den. Bukettbilden är från min pappas 80-årsbukett tidigare i somras.

I den fina födelsedagsbuketten fick rosor från mina föräldrars trädgård vara med. Nu vill jag föröka rosen.

Rosor, pioner, stjärnflocka och schersmin - vacker sommarbukett tillsammans med blandat från vägkanten.

Så här såg rosenbusken ut i somras när den var i full blom. Den blir cirka 2,5 meter hög och vi har inte en aning om vad den heter.
När ska sticklingarna tas?
Jag föredrar att ta sticklingarna lite senare på sommaren, när nya kraftiga skott finns att klippa av. Skotten ska inte vara för taniga, då tycker jag de klarar sig sämre. De ska inte heller var förvedade, utan fortfarande gröna och fina.
Om man söker info på nätet säger alla lite olika, så uppenbart kan man ta sticklingarna vid olika tidpunkt och få fint resultat.
Något att tänka på är att det vanligtvis tar 3-5 veckor för sticklingarna att utveckla rötter. Sommarsticklingarna behöver få rötter innan växten ska ner i vila senare på hösten och du behöver därför anpassa tiden då du knipsar sticklingarna efter det.
Det går också utmärkt att ta vintersticklingar, men det kan jag skriva mer om en annan gång.
Läs mer: Ta sticklingar på sommaren

Jag knipsade kvistarna kvällen innan och lät de dra vatten över natten, innan sticklingarna togs.

För att kraftigare stjälkar och kvistar ska dra vatten bra är det en god idé att klippa upp stjälken. Då finns större yta än just snittytan som växten kan dra vatten med.

Jorden jag använt här är min mammas gamla grenkompost. Luftig och lätt, utan risk att tung blöt jord kväver sticklingarna.

Jag förbereder två krukor, ca 14 cm i diameter, med jord och vattnar den rejält.
Kruka och jord
Till mina sticklingar använder jag en vanlig svart plastkruka, cirka 13 cm i diameter. Tips är att inte använda för små krukor eftersom jorden lättare torkar ut i dessa. Sticklingarna behöver fuktig jord under hela tiden de rotas.
Eftersom jag inte är hemma har jag inte samma tillgång till jord och grejer som jag brukar. Jag fyller därför krukorna med min mammas kompostmull från en gren- och lövkompost. Den är inte så näringsrik och det passar bra till sticklingar. Det brukar också funka fint med vanlig planteringsjord, men då är tipset att dränera ordentligt så att inte jorden håller alldeles för mycket vatten. Blanda jorden med ordentligt med sand, perlit eller vermikulit och se till att en är luftig. Kompostjorden jag använder är väldigt lätt och dessutom full med lite större partiklar, så jag hoppas den ska bli bra.
Till sticklingarna används bäst plastkrukor, gärna svarta. Det svarta drar till sig värme och plasten håller fukten bra.
Fyll krukan med jord och se till att vattna så att jorden är helt genomvattnad.
Läs mer: Föröka lavendel med sticklingar
Klipp sticklingar
Jag har klippt fyra kvistar från min mammas buske till mina sticklingar. Eftersom det varit väldigt varmt väder har jag låtit kvistarna dra i en hink vatten på skuggig plats under natten. Då suger de upp extra vatten och blir spänstiga efter en lång varm dag.
Tips är att klippa upp stjälken nertill ordentligt för att ge den större yta att dra vatten från. Så görs också med fördel på kvistar och förvedade stjälkar som används i buketter.
Sticklingarna klipps sedan från den längre kvisten:
- klipp precis nedanför ett bladpar - det blir sticklingens nedre del
- klipp precis ovanför ett bladpar cirka 15 cm upp - det blir sticklingen övre del
- ta bort alla blad utom de två översta
- klipp bort bladmassa utom de två innersta bladen, på varje blad
Nu är sticklingen klar.

En lång kvist delas i flera korta sticklingar, cirka 15 cm långa. Den mjukaste delen i toppen av kvisten används inte.

Sticklingarna bladas av så att endast två blad återstår i toppen. Dessa klipps in så att bladmassan blir mindre.

Specialknepet jag fått lära mig är att göra en skåra eller skrapa en liten skada i stjälkens nedre del, där rotningshormoner från växten hjälper till att bilda nya rötter lätt.
Specialknepet
När jag började stickla rosor fick jag ett specialknep. Jag har aldrig sett någon annan göra likadant så jag vet inte om det egentligen är nödvändigt. I den här omgången rosor har jag gjort två krukor med sticklingar och gett sticklingarna i den ena specialbehandling. Vi får se hur det skiljer sig i resultat.
Längst ner på stjälken görs en liten skåra med vass kniv eller sekatör, alternativt en liten repa, i det yttre skiktet på stjälken. Till den här skadan kommer nu växten att rikta extra mycket uppmärksamhet och fördelaktiga ämnen för att reparera skadan, och i samband med det lär det vara lättare för nya rötter att bildas.
Läs mer: Föröka vinbär - ta sticklingar
Ner i krukan
Sticklingarna sticks sedan ner i krukan längs kanten. Se till att trycka ner sticklingen så att endast de två kvarvarande bladparen sticker upp. I mina krukor har jag satt sju sticklingar i varje.
Hur man bäst tar hand om sticklingarna när de nyss satt i kruka varierar mellan olika odlare. Jag brukar göra på två sätt. Det ena ger lite snabbare rotning, medan det andra är mycket enklare.
Täcka med plast
Ställ krukan på en varm plats, till exempel i ett växthus eller uterum. Bädda in kruka och sticklingar med ett genomskinligt plastskynke, eller använd ett minidrivhus med lock av genomskinligt plast eller glas. Låt lite lufthål finnas så det inte blir alldeles för tätt.
Det gör inget att det blir mycket kondens innanför, det behövs för att sticklingarna ska bilda rötter.
Låt sticklingarna stå här i några veckor. När du ser att nya rötter tittar ut genom dräneringshålen i botten är det dags att ta fram dem ur sitt tält och växa till sig. Plantera om i enskilda krukor med planteringsjord när växterna ser stadiga ut.
Stå utomhus
Om jag tar många sticklingar hemma på sommaren brukar jag vara lat och låta rubbet stå utomhus på norrsidan. Där torkar inte krukor ut lika fort som om de står i sol. Det tar längre tid för sticklingarna att rota sig här, men i gengäld får jag plats med mer och behöver inte titta till dem lika ofta. För vissa växter blir bortfallet något större utomhus, eftersom de rotar sig långsammare och kanske hinner dö innan, men jag tycker det brukar jämna ut sig genom att jag i farten tar några extra sticklingar.
Samma gäller som metoden ovan; när sticklingarna fått rötter och bedöms vara stadiga nog planteras de om i enskilda krukor med vanlig planteringsjord.
Tips: Bli medlem på Skillnadens och följ min rosenodling!

Det blir totalt fjorton sticklingar från mina kvistar.

Sticklingarna sätts i kanten av krukan, där brukar de rota sig extra bra.

På sensommaren är det en liten eftersläntrare bland blommorna som ger hopp och längtan.

De färdiga krukorna har fått åka hem till Småland och står nu i skugga på norrsidan för att rota sig. Utomhus.

Om några år kanske har jag en egen fin vit ros att göra buketter av. Vi håller tummarna!
I min trädgård har jag alltså ett helt gäng sjaskiga plantor som visserligen överlevt men helt klart försummats. Nu i augusti ska jag ta sticklingar av dessa, för att förhoppningsvis ha reservplantor och också fler växter till min nya odling. En stor aha-upplevelse för mig är nämligen att många rosor ser snyggast ut om de planteras i grupp, snarare än en pluttig växt av var sort. Det borde jag förstått tidigare såklart, men av någon anledning har det helt undgått mig.
Så. Nu har jag stora förhoppningar på årets sticklingar och hoppas det går bra med dina. Lycka till!
/Sara Bäckmo