Stäng menyn

#sallatsuppropet - Nu gror det!

Den vintersådda sallaten till Det stora #sallatsuppropet har grott - bara fyra veckor efter sådd i smällkalla vintern. Då blir jag glad och hoppfull!

Nu har sallat i alla fyra byttor som ingår i #sallatsuppropet grott!

 

I år är vi många odlarvänner över hela Sverige som sår sallat på vintern - utomhus - i det som kallas för vintersådd. Vi gör det under parollen #sallatsuppropet. Målet är att kunna sätta samman en lista med info om tid för sådd, groning och skörd - för alla Sveriges odlingszoner. Vi sådde spenat i februari och har nu väntat några veckor på nästa steg. Groning.

Och nu gror vår sallat!!!

 

Läs mer: Det stora #sallatsuppropet 2026

 

Min sallat såddes 13 februari 2026. Och den 8 mar 2026 gror det i alla fyra byttor med sådder - oavsett var de står. Visst är det häftigt!

Jag har gjort fyra sådder av två sorters sallat; 'Little Gem' och 'Little Gem Amaze'. Två byttor står under lock i ett kallt glasväxthus och två byttor står i tråg med lock - under ett lock i en pallkrage utomhus. Ingen extra värme har tillförts sådderna. Natten innan jag noterade att sådderna grott var det -6 grader utomhus och i växthuset.

Under tiden som passerat sedan sådden gjordes har vi haft rejält vinterväder, med snö och minusgrader både dag och natt.

 

Så här såg sådden ut när den gjordes den 13 februari 2026.

 

Sallat gror svalt

En av sakerna som är så bra med att så sallat på vintern utomhus, är att sallat generellt gror när det är svalt i jorden. Fröerna gror sämre när det är varmt. Därför kan det vara bra på sommaren att ställa en sådd av sallat i kylskåpet eller på en skuggig plats utomhus.

Om fröerna är fräscha och jorden inte är en totalt genomblöt gegga efter att den tinat, så gror sallat mycket bra efter en vintersådd.

För att lyckas med sådden ska du tänka på att gärna använda nya fröer (eftersom sallatsfrö tappar grobarheten ganska snabbt) och vara noga med att inte övervattna eller hålla sådden för instängd så att inte kondens kan vädras ut på bra sätt. Använd gärna vermikulit ovanpå jorden för att jämna ut frukten och hindra att jorden torkar ut när solen ligger på.

 

Läs mer: Vintersådd för rookies - tips och inspiration

 

I växthuset har sallaten vuxit snabbast, där är det varmare än i pallkragen.

 

I ett av trågen har det grott långsammare i växthuset, men fröerna tittar upp jämnt fördelat över ytan här med.

 

Min sallat har alltså grott den 8 mars - oavsett var sådden har stått. Både sådd i växthus och sådd i skydd av pallkrage med lock utomhus har grott. Jag odlar i zon 3 i Småland.

Mina odlarvänner delar flitigt bilder på sin sallat som tittar upp i olika delar av landet. Den 11 mars läser jag om sallat i #sallatsuppropet som gror lite överallt i landet. Och jag blir så glad! Och förväntansfull! Jag tror vi kommer att kunna sätta ihop en jättefin lista över när sallat kan gro efter vintersådd.

Förhoppningsvis blir det fin inspiration till odlare nästa år.

Just nu ser jag rapporter från odlare i zon 1-4 (Sundsvall som nordligast) som har vintersådd sallat som gror. Visst är det kul!

 

Tips: Köp Ferramol - bästa snigelmedlet till sommarens odling

 

Den här pallkragen är täckt med ett lock, som ger extra värme till jorden och sådden som står ovanpå.

 

Om bara några veckor kan jag skola om de här plantorna, eller skörda småblad om jag vill det.

 

 

Om du är med i #sallatsuppropet - glöm inte att ta bilder och skicka till sallat@sarabackmo.se!

Var noga med att se till att bilden har hög upplösning. Jag ser att flera av bilderna som redan skickats är tagna i en upplösning som inte kan användas för publicering. Detta ändras i inställningarna för kamera i telefonen.

Många tack,
hälsar Sara Bäckmo

 

12. mars 2026

Lämna ett svar