Stäng menyn

Storskalig bokashi hemma

Lite överraskande kan jag utbrista ett glatt "tjoho" och konstatera att mitt allra första försök att kompostera bokashi i stor skala har gått mycket bättre än jag hade väntat mig. Jag säger bara wow!

Sedan några månader tillbaka har jag hämtat grönsaksskräp i vår lanthandel två gånger per vecka och komposterat med bokashi. Sammanlagt blir det 2-4 hinkar extra kompost - per vecka - vilket är otroligt användbart i min köksträdgård. Det ger mig möjlighet att gödsla mycket och spara jord till kommande projekt. Men förutom att bara kompostera fler hinkar har jag också varit sugen på att prova kompostera i ännu större format - i tunnor.

Färdig bokashi hälls ut i en odlingsbädd.

Den färdiga komposten väller ut ur tunnan. Just den här tunnan har toppats med mängder av gamla citroner och hela komposten doftar citrus.

Skaffa tunnor

Av en slump kom jag över två stycken 60-liters tunnor, försedda med rejäla lock som hålls perfekt slutna med en stålring som kläms fast över locket. Tunnorna köpte jag från bokash.se som råkat ta hem lite för många vid ett tillfälle. När dessa väl var införskaffade var det dags att börja. Om du kommer över begagnade tunnor är ett bra tips att kolla så de inte använts till att förvara eller transportera nåt som kan vara skadligt.

Läs mer genom att bli sajtmedlem.
Hälsningar Sara Bäckmo

Mer information om medlemskap

89 kr /månad.

Bli medlem och få tillgång till alla artiklar, recept och erbjudanden på sarabackmo.se

Bli medlem

Jag är redan medlem
Logga in
07. maj 2019