Såkalender dag 1: Äggplanta /Aubergine
Välkommen till min såkalender! Jag har planerat en härlig såkalender för mars månad. Varje dag under hela mars sår vi en ny grönsak tillsammans!
Nu i mars tycker jag vi kan hänge oss lite extra, kanske något mer återhållsamt i norr där jag gissar att det fortfarande är snöigt på sina håll. Jag fick ju lite prestationsångest i vintras och tyckte att jag kanske borde ha gjort någon slags julkalender med odlingstema, men när jag väl kommit på idén att så tillsammans med er alla i ett slags såkalender så kändes det som ett mycket roligare projekt. Nu startar min såkalender!

Så här går det till
Jag har valt ut trettioen av mina favoritsorter och gjort en plan för hur vi kan så dessa under månaden. Det går förstås bra att byta ut och välja sorter av de olika grönsakerna som du har hemma. Vill du köpa nya frön, hela så-kalendern eller delar av den, kan du läsa var du får tag på dem till rabatterat pris här: Erbjudanden och köpställen (sidan du kommer till innehåller annonslänkar).