Krusig och fluffig persilja
Få kryddor är så uppskattad och användbar som persilja. Jag älskar persilja och odlar den ofta och mycket för att kunna äta färsk och frysa in till höstens mat. Allt blir gott med persilja!
Jag är uppvuxen med mycket persilja i maten. Vi syskon fick arbetsuppgifter i anslutning till matlagningen och att plocka persilja var ofta en av sakerna vi fick hjälpa till med. Persiljan repades från stjälkarna, lades i en mugg och klipptes med en sax till småfnas direkt i muggen. Perfekt för små barn, som då inte riskerar fingrarna när bladen hackas med kniv. Persiljan strösslades över maten, smaksatte många såser och användes i sallader. Nu är det jag som använder persilja på samma vis. Och jag odlar, precis som min mamma, all persilja själv.

Små ruggar av persilja kan sättas ut lite var som helst i landen. Här har en persilja övervintrat i tunnelväxthuset.
Min persiljeodling är ungefär som en böljande våg, med toppar och massor av skörd vissa år och betydligt mindre av den varan andra år. När jag ser tillbaka på säsongerna och letar bilder till den här artikeln är det extra tydligt. 2019 var ett massivt persiljeår, med många bilder på gröna krusiga blad. 2020 kompenserade jag med färre plantor.