Stäng menyn

December i bilder

Det som göms i snö kommer upp när odlaren går dit och rafsar. Nu är tid för vinterskörd, korta dagar och grönt som står stilla i tunneln. Så här brukar december se ut i Skillnadens Trädgård.

En jordig skörd av kål och rostsaker ligger på snö.

En nätt liten skörd i december. Vitkål, rödkål, daikon, palsternacka, majrova, morot, svartrot och purjolök. Vem vill inte ha det så?!?

Vackra svartrötter med blasten kvar mot vit snö.

Möjligen en av mina absolute favoriter - svartrot. Detta knippe skördades i tunnelväxthuset, från en sådd som gjordes i juni. Rotsaker som odlas i tunnelväxthus från sommarsådder kräver en del passning med vatten, vilket kan vara svårt. Men resultatet är så fint!

Under snön syns gröna blad.

När jag hinner före rådjuren med att skörda känns det alltid som en seger! Den här lilla odlingsådan med vintersallat gav några fina måltider. Det är en av trädgårens viktigaste bladgrönsaker.

Läs mer genom att bli sajtmedlem.
Hälsningar Sara Bäckmo

Mer information om medlemskap

89 kr /månad.

Bli medlem och få tillgång till alla artiklar, recept och erbjudanden på sarabackmo.se

Bli medlem

Jag är redan medlem
Logga in
13. december 2018