Såkalender dag 27: Rucola
Rucola passar bra att så tidigt på året. Då får den extra fin smak och ger ett välkommet tillskott i köket innan annat tagit fart. Den fungerar lika fint i rader på friland som i kruka. I dagens såkalender sår vi därför rucola.
Våren är en härligt tid för många bladgrönsaker. Senare på sommaren blir det så varmt att vissa blad växer sämre och förlorar i smak. Så är det med rucola. Den godaste rucolan äter vi på våren och hösten, från sådder som gjorts vid upprepade tillfällen. Idag sår jag rucolasallat i en pallkrage.

Så här går det till
Jag har valt ut trettioen av mina favoritsorter och gjort en plan för hur vi kan så dessa under månaden. Det går förstås bra att byta ut och välja sorter av de olika grönsakerna som du har hemma. Vill du köpa nya frön, hela så-kalendern eller delar av den, kan du läsa var du får tag på dem till rabatterat pris här: Erbjudanden och köpställen (sidan du kommer till innehåller annonslänkar).