Sy med Sara - 10% rabatt på linnetyg
Var med och sy med mig under april-maj! Passa på att handla vackra linnetyger från Skroten Textil till ditt projekt - med Skillnadens rabatt.

Fyra fina tyger ur kategorin Saras trädgårdsskjorta på www.skroten.se.
Den 12 och 19 maj 2026 gör jag ett digitalt sy-evenemang. Äntligen! Vi gör en gemensam sy-along och syr en vacker och bekväm trädgårdsskjorta till sommaren. Läs allt om projektet i länken nedan.
Läs mer: Var med på Saras sy-along - Trädgårdsskjorta 2026
Lagom till det här projektet har jag hittat en perfekt samarbetspartner för tyg, både till den fina trädgårdsskjortan och en mängd andra roliga projekt: Dags att hälsa suveräna Skroten Textil i Kinna välkommen till Skillnadens!
Under hela april-maj får alla Skillnadens läsare 10% rabatt på utvalda linnetyger i Skroten Textils sortiment. Vi har valt ut tre typer av linnetyg till min sy-along och du kan välja en mängd olika färger bland dessa. Se alla utvalda tyger i länken nedan.
Tyger till Saras sy-along: Trädgårdsskjorta 2026
Använd rabattkoden TRÄDGÅRDSSKJORTA26 i kassan hos Skroten Textil för att få 10% rabatt på utvalda tyger. Om du handlar andra tyger samtidigt dras rabatten enbart på de utvalda tygerna. Rabatten gäller till och med 31 maj 2026.
Tips: Om du vill handla passande tråd till ditt tyg så gör du enligt följande. Lägg valfri trådrulle i varukorgen. Skriv som kommentar i fält i kassan att du önskar hjälp med att hitta passande nyans till (namn på) tyget.

Trädgårdsskjortan som vi syr tillsammans kan absolut sys i tyg som inte är nyinköpt. Dock vet jag att många som vill vara med i evenemanget är nya med att sy kläder och jag vill så gärna kunna göra det enkelt att komma igång. Genom att välja ett av tygen som jag valt ut tillsammans med Skroten Textil vet du att du får ett tyg som passar till plagget, som ger snygg passform och fall, som är lätt att sy i och håller länge.
Till vår trädgårdsskjorta behövs 1,5-1,8 meter tyg, beroende på hur kreativ du är med att klippa tyget. Är du nybörjare rekommenderar jag att du väljer 1,8 meter, liksom om du väljer att sy en skjorta i större storlek. Syr du en mindre storlek och dessutom tycker det är kul att skarva och trixa kan du välja en kortare bit. Extra snyggt är såklart att kombinera olika tyger om du vågar dig på att mixa in lite olika färger!
Linne till kläder och övrigt
Om du vill passa på att handla linne till fler projekt än vår trädgårdsskjorta så är det här helt rätt tillfälle. Linne är bland det härligaste att bära. Flera av mina favoritplagg är av linne och de blir bara skönare och skönare att bära ju mer ingångna de blir.
Linne och linneblandningar passar till en mängd olika plagg. Till exempel:
skjortor
kimono/långskjortor
toppar
västar
kjolar
byxor
Dessutom är linne ljuvligt att sy handdukar, näsdukar, lakan, tygkassar och en hel del annat praktiskt i.


Fyra fina tyger ur kategorin Saras trädgårdsskjorta på www.skroten.se.

Om Skroten Textil i Kinna
Skroten Textil är ett textilföretag i Kinna. När företaget bildades på 50-talet var det i första hand skrotdelar i metall och textilavfall från närområdet som var företagets grund. Men vid ett generationsskifte kom tyg att bli mycket viktigare och med tiden blev Skroten en rejäl tygbutik. Både företag och privatpersoner var kunder och utbudet breddades hela tiden. Nu finns både fysisk butik i Kinna och en fantastisk webbutik.
Jag har sneglat på Skroten en bra tid, i första hand för att utbudet av färgglada och mönstrade klädtyger är så fint. Man bli ha-galen och vill inte göra annat än att sy! Skroten har jättefint konto i sociala medier med tips och en hemsida med många idéer - och tyger förstås. Kika gärna!
Skroten Textils hemsida
Hoppas att du tycker det är spännande med lite innehåll på Skillnadens om tyg och sömnad också. Många av oss som odlar är ju kreativa på flera sätt. Jag har fått många frågor och önskemål om att dela mer av mina intresse för just tyg och tråd och garn. Det ser jag fram emot att göra!
/Sara Bäckmo
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.