Frallor - Bake-off hemma för lata dagar
Baka halvgräddade frallor och spara till frysen - gör sommarens godaste bake-off hemma! Halvgräddade frallor blir som nybakat, utan att du behöver göra brödbaket från grunden.

Frukostbröden är gräddade och klara på midsommardagsmorgon, men bakade vid vårt besök i påskas.
Just nu tillbringar barnen och jag några dagar på Styrsö i Göteborgs södra skärgård. Här är jag uppvuxen och det är alltid mysigt att komma hem till ön. Mina föräldrar bor fortfarande kvar och det finns både hus och rum och sällskap. Vi bor i min mammas "frustuga", ett fantastiskt dåtida sommarhus från 1900-talets början, med utsikt över havet från den bergknalle huset en gång byggdes på.
När jag är här brukar jag baka frallor och stoppa i frysen. Ungarna lever ö-liv med bad, fiske, cykelturer och utflykter. Då är det perfekt att kunna slänga i sig ett gäng mackor både till frukost och mellanmål. Det kanske mest uppskattade brödet i min repertoar är en variant av affärens bake-off. Det är alltså en typ av halvgräddade frallor som på kort tid blir som nybakade genom att de gräddas snabbt i ugnen.
Om jag ska ge dig ett enda brödtips den här sommaren, så blir det detta: baka rejält med halvgräddade frallor och njut sedan av nybakat varje dag!
Tips: Missa inte Skillnadens stora Sommar-REA i webbutiken!

Bröden gräddas bara precis nödvändigt länge när de bakas och läggs sedan i frysen.

En stund innan frukost tar jag fram frallor och låter dem tina en kort stund på ett fat.
Bake-off hemma
Gör så här. Gör en deg till vilken typ av bröd som helst, baserad på jäst eller surdeg. Jäs degen som vanligt, baka ut frallorna och lägg på plåt. Värm ugnen till 250 grader medan frallorna jäser 20 minuter på plåten. Grädda sedan frallorna ungefär hälften av tiden du skulle baka dem för att bli klara. Jag brukar köra dem 3-4 minuter.
Frallorna ska jäsa upp ordentligt i ugnen och vara genombakade, men inte ha en gräddad, hård yta runt brödet. Brödet är alltså i princip färglöst och lite mjukare på utsidan.
När du gör det här för första gången kan det vara bra att grädda till exempel tre frallor på en egen plåt först, så att du kan testa. Ta ut en fralla åt gången efter två, tre och fyra minuter. Låt dem svalna och dela sedan på dem så du ser hur skillnaden blir. Målet är att grädda dem så kort tid som möjligt, men att de fortfarande är, så att säga, bakade inuti. De ska inte vara degiga. OBS att de måste svalna helt innan du skär i dem, för att kunna se detta enkelt.
Läs mer: Recept på bröd och mat från Skillnadens

Nygräddade och precis som nybakade. Det doftar ljuvligt i köket!
Svalna och frys in
Låt de färdiga frallorna svalna efter att de gräddats och stoppa sedan i påsar till frysen.
Sedan börjar det roliga! I skrivande stund ska jag förbereda frukost till mitt lilla gäng, dagen efter midsommar. Jag plockar fram frysta frallor ur frysen, låter dem tina några minuter på ett fat och kör sedan in dem i ugnen. Cirka 200-225 grader, tills de fått fin färg. Och de är precis som nybakade! Köket fylls av bästa och goaste nybakat-doften. Och ungarna kommer ner från sina sommar-rum som myror ur en myrstack. "Åh, har du bakat??!!"

Frallorna smakar precis som helt färska - nygräddade. Fastän själva bakningsmomentet gjordes för flera månader sedan.

Små frallor är extra goda när det är helg. Då kan man äta många med gott pålägg och äta frukost länge.
Alltså. Sätt några omgångar bröd-deg och baka frallor. Halvgrädda dem, frys in. Och njut sedan av nybakat varje dag under lovet!
På min blogg har jag mängder av recept på bröd. De flesta, som alltså baseras på jäst och surdeg - inte bakpulver eller bikarbonat - är lätta att göra som frallor. Det är samma deg som används, den bakas bara annorlunda. Du kan använda samma teknik till bullar.
En deg som baseras på cirka 5 del degvätska brukar räcka till cirka 20 frallor. Ökar du mängden vatten till 7,5 dl får du ut cirka 30 frallor.
Tips på goda frallor från Skillnadens
Frallor med rödbeta
Frallor med pumpa
Frallor med squash
Frallor morot och fänkål
Frallor med rabarber och kardemumma
Ovan är tips på bröd som jag själv gillar mycket, om du vill ha färdiga recept. Jag bakar så mycket bröd att jag sällan använder recept. Jag höftar med det som finns i skafferiet och blandar gärna i skörd från trädgården, både grönsaker, frukt och bär.
Lycka till med bakningen!
Sommarhälsningar från Sara Bäckmo