Stäng menyn

Månadens sådd januari – Målla

Att starta våren med en vackert rubinröd och sammetslen bladgrönsak direkt från landen är ljuvligt som kontrast till allt det gröna i april och maj. Odla målla tillsammans med mig i vår! Här får du massor av tips inför sådden.

Det tog ett tag innan jag orkade ta mig an målla i odlingen. Jag är uppvuxen i en trädgård full av ogräs och min mamma använde dem alla flitigt i matlagningen, vilket gjort att jag (och sannolikt mina syskon med) känt mindre dragningskraft till ogräsmat. Det finns särskilt en anledning till att jag ändrat mig - färgen!

På våren är de allra flesta grönsaker gröna. Trädgården fylls av spenat, sallat, vinterportulak, tidig kål och övervintrad persilja. Förutom några rödlätta sallatsblad och knalliga rädisor är de flesta nyanser gröna. När jag hittade den röda trädgårdsmållan gick jag i spinn! Det här är en urläcker bladgrönsak, som smakar i stort som spenat. Den växer villigt nästan överallt och är synnerligen vacker i den vårliga trädgården.

Närbild av vacker målla.

Det här är praktmållan 'Magentaspreen' som jag odlade 2018. Den stod emot torkan mycket bra. De späda bladen kan användas likt spenat.

Läs mer genom att bli sajtmedlem.
Hälsningar Sara Bäckmo

Mer information om medlemskap

89 kr /månad.

Bli medlem och få tillgång till alla artiklar, recept och erbjudanden på sarabackmo.se

Bli medlem

Jag är redan medlem
Logga in
22. januari 2019