Lucka 8 - Svartkål
Med buckliga och verkligt mörkt gröna smakrika blad är svartkål en favorit i mångas trädgårdar. En enda planta kan stå länge i landet och ge skörd från sommar till vinter - och den fortsätter att växa länge, länge.
I avdelningen grönkål finns en hel massa olika sorter av kål. För den som generellt gillar grönkål är det en grupp kålväxter som är stort värde i att lära sig äta. De är maximalt nyttiga och dessutom väldigt vackra. Så här odlar jag svartkål till min julkalender-odling.

Svartkål är en typ av grönkål, som är lätt att odla också som småblad.
Under den här veckan behöver jag presentera julkalenderns luckor på distans. Min förhoppning var att göra livesändningar var dag men hipp som happ behövde jag åka iväg, och gör därför min presentation i text under några dagar. Bilderna är inte så spännande, de togs i all hast sent på kvällen innan jag skulle åka iväg. Jag visar mer i livesändningar när jag kommer hem.