Stäng menyn

Saras trädgårdskalender – april 2018

Alla odlingsbäddar har kommit ur sin dvala och det är dags att förbereda dem för ny säsong. Samtidigt fortsätter sådderna. Odlare, nu börjar vi på allvar!

I ett huj kommer värmen i april. En kall vinter försvinner plötsligt och kvar finns en yrvaken trädgård att ta sig an. När snön smälter blottas alla odlingsplatser, kläda i dova färger. Det är platt, platt, platt. Och så en och annan hög efter mullvad och sork.

Närbild av skira, vita blommor som slagit ut på en trädgren.

Glöm inte bort i april att titta efter blommor på din blåbärstry. Den tidiga blomningen är fantastisk och de yra humlorna är så glada!

Att se trädgården i den här skepnaden är kärlek, lättnad och en gnutta odlar-skräck på en gång. Jag undrar varje vår om det ens är rimligt att hoppas få ordning på hela min yta – den är ju så stor. Tunnelväxthusen med alla växter kräver vattning och omvårdnad, så hur ska jag hinna med att iordningsställa hela frilandsytan med? Mitt bästa drag är att göra något litet varje dag, men inte nödvändgtvis metodiskt och strukturerat, och i sinom tid har allt blivit sått och planterat.

Läs mer genom att bli sajtmedlem.
Hälsningar Sara Bäckmo

Mer information om medlemskap

89 kr /månad.

Bli medlem och få tillgång till alla artiklar, recept och erbjudanden på sarabackmo.se

Bli medlem

Jag är redan medlem
Logga in
14. april 2018